E Diel, 1 Nëntor 2026

Mesues te vecante per femijet e ngujuar

Braktisja e shkollave eshte nje tjeter fenomen shqetesues, sidomos ne ato zona te cilet vazhdojne te ruajne zakonet e gjakmarrjes. Kreu i arsimit rajonal per Tiranen flet dhe per braktisjen e shkollave nga nxenesit. Ne rrethinat e Tiranes numerohen mbi 30 femije te cilet per arsye te gjakmarrjes nuk ndjekin dot shkollen. Kryesisht keta femije jane te perqendruar ne zonen e Kamzes. Per keta femije thote Xhaferi jane vendosur dy mesues te cilet do t'u japin mesim ne shtepi. "Kane pasur probleme te tilla si ajo e hakmarrjes, veshtiresi ekonomike. Ne kemi krijuar ate qe quhet fenomen i shansit te dyte. Kjo do te thote qe keta femije mund te ndjekin procesin mesimor pasi ne kemi dy forca mesuesish qe shkojne ne shtepite e ketyre femijeve dhe japin programet" tha Xhaferi. Sipas tij, mesuesit do te japin mesim per lendet kryesore, ne menyre qe keta femije te mos mbeten analfabete.

Tejmbushja, Klasat pa pastruar

Klasat sistemit parauniversitar ne rrethinat e Tiranes duhet te perballen me nje seree kushtesh te veshtira. Pervecse do te zhvillojne mesim deri ne oret e vona te pasdites, me lende te reduktuara do tu duhet qe te mesojne dhe te qendrojne ne klasa te cilat jane te papastruara. Kjo sepse, sanitareve te shkolles nuk u mbetet kohe te pastrojne klasat per 15 minuta, kohe qe mbetet per nderrimin e turneve nga njeri tjetri.

Oraret

Turni i pare

Ora e pare 8-8.45

Ora e dyte 8.50-9.35

Ora e trete 9.40-10.25

Ora e katert 10.45-11.30

Ora e peste 11.35-12.20

Ora e gjashte 12.25-13.10

Turni i Dyte

Ora e pare 13.30-14.15

Ora e dyte 14.20-15.05

Ora e trete 15.10-15.55

Ora e katert 16.00- 16.45

Ora e peste 16.50-17.35

Ora e gjashte 17.40-18.25

Turni i trete

Ora e pare 18.30-19-15

Ora e dyte 19.20-20.05

Ora e trete 20.10-20.55

Ora e katert 21-21.45

Ora e peste 21.50-22.35

Ora e gjashte 22.40-23.25


Më shumë nga Aktualitet

Të gjitha ›